Yağmur Olukları

Galvanizli sactan ve özel ebat ve bükümlerde üretilmekte olan galvanizli sac oluk en çok kullanılan ve en dayanıklı sorunsuz sistemdir. Gizlenememesi durumunda estetiği sağlamak amacıyla boyanarak renk verilebilmesi mümkündür. 2 ila 4 mm kalınlıklarında, 1 metre ila 6 metre boylarında üretilmektedir.

 

Çinko, özellikle metal olarak kullanılır. Bununla birlikte bilefliklerinin de önemli kullanma alanları vardır. Çatılardaki su kanalları asma dereler ve ya¤mur boruları, baca kenarlarında kullanılması uzun ömürlü ve sa¤lam oldu¤u için özellikle tercih edilir. Burada kullanılan alaşım içine küçük miktarlarda katılan titan, çinko ile metalsi bir bileşik oluşturarak, maddenin bozulmaya karşı direncini arttırır. 12 ve 14 nolu çinkolardan istenilen ebatlara ve amaçlara göre özel tasarlanarak uygulanır.

Mono oluk 0.50 mm kalınlıkta galvanizli sac üzerine elektrostatik boya kaplamasıyla elde edilen bir elemanın rool form sistemli makine yardımıyla şekil verilerek eksiz bir şekilde oluk haline getirilir. Mono Oluk, Dekoratif Paslanma ve çürümeye karşı etkili olup, renk seçenekleri mümkündür.